Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy
W Polsce pracownicy mają prawo do wsparcia finansowego w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby. Istnieją dwa główne rodzaje świadczeń: wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Choć oba te świadczenia mają na celu zabezpieczenie finansowe pracowników, różnią się one w kilku kluczowych aspektach.
Wynagrodzenie chorobowe
Kiedy przysługuje?
Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego. Dla pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, wynagrodzenie chorobowe przysługuje za pierwsze 14 dni niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego.
Należy pamiętać, że prawo do wynagrodzenia chorobowego pracownik nabywa po upływie 30. dni nieprzerwanego zatrudnienia (ubezpieczenia chorobowego). Do okresu wyczekiwania wliczają się również poprzednie okresy zatrudnienia, jeśli przerwa między nimi nie była dłuższa niż 30 dni.
Kto wypłaca?
Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane przez pracodawcę ze środków własnych.
Wysokość świadczenia:
- 80% wynagrodzenia w przypadku choroby lub odosobnienia związanego z chorobą zakaźną.
- 100% wynagrodzenia w przypadku choroby przypadającej w czasie ciąży, wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz dla dawców komórek, tkanek i narządów.
Zasiłek chorobowy
Kiedy przysługuje?
Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi po wyczerpaniu okresu, za który przysługuje wynagrodzenie chorobowe, czyli od 34. dnia niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego (lub od 15. dnia w przypadku pracowników powyżej 50. roku życia).
Zgodnie z ustawa zasiłkową, ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu (dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę), bądź po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie (np. umowa zlecenie).
Kto wypłaca?
Zasiłek chorobowy jest finansowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) – w przypadku pracodawców zatrudniających więcej niż 20 ubezpieczonych. Zasiłek jest najpierw wypłacany przez pracodawcę, a następnie zwracany przez ZUS. W przypadku mniejszych firm zasiłek wypłaca bezpośrednio ZUS.
Wysokość świadczenia
Zasiłek chorobowy jest obliczany na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Jakie są podstawy prawne?
- Podstawy prawne regulujące wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy znajdują się w następujących aktach prawnych:
- Kodeks pracy (Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.; Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141) – określa zasady przyznawania wynagrodzenia chorobowego;
- Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r.; Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636) – reguluje zasady przyznawania zasiłku chorobowego.
Co zrobić w przypadku niezdolności do pracy?
Jeśli pracownik staje się niezdolny do pracy, powinien jak najszybciej poinformować o tym swojego pracodawcę i dostarczyć zwolnienie lekarskie. Pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia chorobowego przez odpowiedni okres, a następnie pracownik przechodzi na zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS.
Podsumowanie
- Wynagrodzenie chorobowe: przysługuje przez pierwsze 33 dni (lub 14 dni dla osób powyżej 50. roku życia), wypłacane przez pracodawcę;
- Zasiłek chorobowy: przysługuje od 34. dnia (lub 15. dnia dla osób powyżej 50. roku życia), finansowany przez ZUS.